Bułeczki pełnoziarniste z ziołami.

Po ekscytującej przygodzie z chlebem, postanowiłam spróbować szczęścia z bułeczkami. Sprawa była dość prosta, ponieważ zostało mi jeszcze trochę składników po chlebku. Aby jednak nie popadać w smakową rutynę, postanowiliśmy z A. że bułeczki będą ziołowe :)
Bułeczki wyszły bardzo treściwe i aromatyczne, żałuję, że zabrakło nam akurat masła.. idealnie pasowałoby czosnkowe.Składniki:

0,5 kg mąki pełnoziarnistej lub mąki pełnoziarnistej na chleb
30 g drożdży
1,5 chłodnej wody
1 łyżka soli
3 łyżeczki ziół prowansalskich
3 łyżki płatków owsianych do posypania bułeczek

Przygotowanie:

Do średniej miski wlewamy wodę i rozpuszczamy w niej drożdże dokładnie mieszając. Gdy drożdże całkowicie rozpuszczą się w wodzie, odstawiamy miskę w ciepłe miejsce na 15 minut. W tym czasie w dużej misce mieszamy ze sobą wszystkie suche składniki. Po 15 minutach po trochu wlewamy wodę do miski z mąką, jednocześnie mieszając masę. W końcowej fazie łączenia mąki z wodą, ciasto może być dość ciężkie do wyrobienia, dlatego należy podsypać blat mąką i wyrobić je na gładką masę właśnie na blacie. Jeśli masa będzie zbyt lepka, możemy dosypać więcej mąki, Kiedy już nasze ciasto będzie gładkie i plastyczne formujemy z nich bułeczki w dowolnym rozmiarze i kształcie. Układamy je na dużej blasze, najlepiej na papierze do pieczenia. Ułożone babeczki przykrywamy delikatnie zwilżoną ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na 40 minut aby dobrze wyrosły.
Przed włożeniem do piekarnika, przy użyciu pędzelka (lub palucha) zwilżamy delikatnie bułeczki z wierzchu i przyozdabiamy płatkami owsianymi. Płatki można oczywiście zastąpić makiem słonecznikiem czy też sezamem. 
Bułeczki pieczemy 40 minut, w temperaturze 190 stopni. Jeśli macie piekarnik z grzałką także u góry, włączcie ją w połowie pieczenia.  Warto tez zwrócić uwagę na temperaturę i dopasować ją do możliwości swojego piekarnika. 
Share:

2 komentarze

  1. Lubimy takie domowe zdrowe bułeczki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bułeczki wyglądają apetycznie, aż ślinka cieknie :)

    OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń